Bugun...
Bizi izleyin:


  MUSTAFA UYSAL


  Facebookta Paylaş

  BENLİK
  Tarih: 02-10-2018 08:35:00 Güncelleme: 02-10-2018 08:35:00


  Nasıl bir insan yetiştiriyoruz? Etrafımıza baktığımızda karamsarlığa düşmemek mümkün değil. Özellikle bir öğretmen olarak kendimi de bu durumdan sorumlu tutuyorum. Ama sorumlu yalnız ben değilim. Bu kanaate varmamın çevremizde birçok örneği var.

  Çocuğu ile sokağa çıkmış hanımları görüyorum. Sokakta gezerken çocukların davranışlarına annelerin veya diğer yakınlarının verdiği tepkiye bakıyor ve ailelerimizin de çocuk yetiştirmede ciddi yanlışlar yaptıklarını görüyorum. O zaman sorumlu yalnız ben değilim ve sorumluluğa hep birlikte ortak olduğumuzu düşünüyorum.

  Özellikle eğitim sistemimiz, bu yetiştirdiğimiz insan tipinin en önemli sorumlularından biridir. Her ne kadar “Anne babanın çocuklarına öğrettiğini hiçbir öğretmenin değiştirmeye gücü yetmez” denilse de, öyle öğretmenler vardır ki çocukları nakış nakış işlerler.

  Psikologlar kabul etmektedir ki çocuklar yedi yaşına kadar kişiliklerinin %80-90 ını oluştururlar. Bizde de bir halk deyişi vardır. “İnsan yedisinde ne ise yetmişinde de odur”… Bu bakımdan anne babaların, ebeveynlerin çocukların kişiliklerinin meydana gelmesinde çok büyük bir etkisi vardır. Anne babalar, dede ve nineler, çocuklarımızın ileride büyüyüp yetişkin olacaklarını hesaba katmak ve çocuklarına ona göre davranmak zorundadırlar. Okula gönderilen çocuklara, öğretmeni, okul kurallarını, toplumsal hayatın kurallarını bir değer olarak öğretilmelidir. Her aile çocuğunun özgür, bağımsız, hak ve hukukunu koruyabilen bireyler olmasını ister. Böyle bir istek ve beklenti pek tabii ve haklıdır. Ancak toplumsal hayat bireylere yalnız “hak” vermez, o bireylere “hak”larına karşılık bir takım ödev ve sorumluluklar da yükler. Yani “hak”larımız, ödev ve sorumluluklarımız ile birlikte vardır. Hep “hak” talep etmeye alıştırılan bireyler giderek kendilerine haklarını verecek kimse bulamazlar. Zira bizim “hak”larımız başkalarının ödev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri ile mümkündür. Pek tabii olarak bizim de sorumluluklarımızı yerine getirmemiz başkalarının “hak”larıdır.

  Şöyle düşünelim: Sağlık hizmeti alma hakkına sahibiz. Ancak bu hizmeti verecek olan, doktor, hemşire, teknisyen v.b. diğer görevlilerin görevlerinin gereği sorumluluklarını yerine getirmeleri ile mümkündür. Bir sağlık personelinin görevinin başında olmak ödev ve sorumluluğunu yerine getirmemesi hali, bizim hak’larımızın kullanılmasını engeller. Bu göreve gelmeme hali sağlık personeli için “hak” olarak anlaşılamaz. Eğer böyle anlarsak ödev ve sorumluluk kavramları ile hak kavramını bir birine karıştırmış oluruz. Bu durum bir hak olamaz, kesinlikle suç olur.

  Trafikte, aracını istediği şekilde kullanma ve istediği yere park etme hakkı olduğunu kabul eden bir kimse düşünelim. Bu işlemlerin bir takım kuralları olduğunu ve kendisinin bu kurallara uyma sorumluluğunu taşımayan ve kabul edemeyen bu kimse, Trafik polisinin toplum huzuru bakımından trafikte düzen ve nizamı sağlama ödev ve sorumluluğunu, başka insanların o yol ve mekânları kullanma hakkını ortadan kaldırmış olmaz mı?

  Bu örnekleri istediğimiz kadar çoğaltabiliriz.

  Çevremiz bu tür çazgır tiplerle doludur ve utanmadan sıkılmadan kendilerinin haklılıklarını bağıra bağıra anlatırlar.

  Şunu kesinlikle bilmeliyiz; öğretmen, okul ve toplumsal hayat kurallarını önemsemeyen çocukların özgüveni gelişmez, özgürlükleri artmaz, aksine bencillik duyguları tavan yaparak saygısız, terbiyesiz ve uyumsuz çocuklar ve bireyler olurlar.

  İnsanları, sistemi, suçlarken iyi düşünmeli ve özdenetim yapmalı empati kurmalıyız. Ne garip tipler olduk.

  Buyurun:

  Dursun emmi, yeni doğan sıpayı kucağına almış evine dönerken, iki ortaokul öğrencisi Dursun emmiye takılır

  -Hayrola emmi, oğlunu nereye götüriysun boyle?

  Dursun emmi kendine yapılan bu terbiyesizliğe aldırmamış gibi görünerek cevabı yapıştırır:

  -Sizun gittiğinuz okula kaydınu yaptıracağum uşağum.  Bu yazı 11208 defa okunmuştur.

  FACEBOOK YORUM
  Yorum

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

  ÇOK OKUNAN HABERLER
  SON YORUMLANANLAR
  FOTO GALERİ
  • Manken
   Manken
  • Atatürk
   Atatürk
  • Fantastik
   Fantastik
  • Yurdum İnsanı
   Yurdum İnsanı
  • Bebişler
   Bebişler
  FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  • AFRİN'E SELAM OLSUN
   AFRİN'E SELAM OLSUN
  • TEZYEM KADAR OLAMADIM
   TEZYEM KADAR OLAMADIM
  • NİĞDE'DE YILANLARIN DANSI
   NİĞDE'DE YILANLARIN DANSI
  • CESEDİN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN NİĞDE CEZAEVİNDEN KAÇTI
   CESEDİN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN NİĞDE CEZAEVİNDEN KAÇTI
  • GÖRÜNMEZ KAZA
   GÖRÜNMEZ KAZA
  • SOKAK PATİLERİNE UZANAN KADIN ELİ
   SOKAK PATİLERİNE UZANAN KADIN ELİ
  VİDEO GALERİ
  YUKARI